Kverneland iXtrack – modernizacja pomp

Opryskiwacze Kverneland serii iXtrack wyposażane są w pompy cieczowe Altek P500. Są one schowane wewnątrz korpusu dyszla opryskiwacza, co w znaczny sposób upośledza możliwości wykonania obsługi pompy. Sama pompa Altek nie należy do najtańszych w naprawie, prócz tego nastręcza sporo problemów podczas wykonywania rutynowej wymiany membran, czy konieczności wymiany zaworów.

Konstrukcja opryskiwacza Kverneland iXtrack pozwala na zabudowanie pomp innego typu niż rzędowe pompy Altek. Półka dyszla znajdująca się pod zwodzonym pomostem pozwala na zmieszczenie dwóch pomp Annovi Reverberi AR 245 LFP.

AR 245 LFP to nowa seria pomp włoskiego producenta przeznaczona do tłoczenia różnorodnych cieczy roboczych, w tym nawozów płynnych o dużej gęstości – RSM. Są to pompy trzycylindrowe, wykonane z zastosowaniem materiałów odpornych na czynniki erozyjne. Głowice i kolektory pomp AR 245 LFP wykonane są z polipropylenu zbrojonego. Okna kolektorów posiadają dwukrotnie większy przekrój w w porównaniu do pomp serii BP. Ułatwia to przepływ cieczy o dużej gęstości, nie powodując tłumienia napływu cieczy do komory tłocznej.
Membrany wykonane z polimeru o handlowej nazwie BlueFlex. Średnica membran została powiększona dwukrotnie w porównaniu do pomp BP. Skraca to znacznie skok tłoka zwiększając żywotność membrany.
Konstrukcja kolektorów pozwala na modułową wymianę poszczególnych elementów – oddzielnie okien, oddzielnie kolan łączących. Elementy te mocowane są ze sobą za pomocą widelców wykonanych ze stali nierdzewnej 316L.

Wymiana pomp nie narusza konstrukcji układu cieczowego opryskiwacza. Pompy po modernizacji opryskiwacza zasilane są silnikiem hydraulicznym.

Annovi Reverberi AR 245 LFP w opruskiwaczu Kverneland iXtrack