JAST Pneumatic – nowy opryskiwacz

Nowy opryskiwacz opuścił naszą firmę. Bazą do modernizacji był mocno już zużyty opryskiwacz Maschio Gaspardo POMPEO. Maszyna powstała w wyniku modernizacji spełnia wymagania współczesnego rolnictwa precyzyjnego.

JAST Pneumatic, bo tak roboczo nazwaliśmy nasz projekt, to opryskiwacz o pojemności zbiornika 2800 l. Belka polowa została przedłużona do szerokości roboczej 21 metrów. Podział na 13 sekcji roboczych pozwala na niezwykle precyzyjne dozowanie środków ochrony roślin i nawozów płynnych

Podział sekcji roboczych wygląda następująco – 1-2-2-3-4-6-6-6-4-3-2-2-1. Jak widać, końcówki belek polowych posiadają bardzo krótkie sekcje, co jest szczególnie istotne przy zastosowaniu komputera sterującego z wykorzystaniem sygnału GPS.

Zrezygnowaliśmy z konwencjonalnego układu sterującego opartego na zaworach silnikowych. Zastosowany układ pneumatyczny pozwala na znacznie większą miniaturyzację systemu sterującego. Poprawie ulega również szybkość działania całego systemu. O ile konwencjonalne zawory silnikowe wykonują operację WŁĄCZ-WYŁĄCZ w czasie około 1,5 sekundy, o tyle zawory pneumatyczne potrzebują zaledwie 0,5 sekundy. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć pracę układu, na belce rozmieszczone zostały zawory szybkiego spustu powietrza. 

Szybkość wyłączania i włączania oprysku jest kluczowe ważna dla zachowania precyzji działania układu opryskowego. Dla tego do sterowania zaworami sekcyjnymi użyliśmy zespolonego bloku elektrozaworowego. Zespolenie zaworów w wyspie zaworowej ułatwia obsługę techniczną, oraz dystrybucję medium roboczego – powietrza. Układ pneumatyczny zasilany jest z instalacji hamulcowej ciągnika. Powietrze trafia do akumulatora ciśnienia o objętości 25 litrów, następnie do zespołu przygotowawczego, składającego się z filtra, osuszacza i naolejacza. Producenci podobnych opryskiwaczy stosują zespoły przygotowawcze o niewielkich wydajnościach, wahających się między 300 a 700l/min. Dzięki znakomitej współpracy z odbiorcą, nie musieliśmy oszczędzać. Zespół przygotowawczy ma wydajność 3500 l/min. Dzięki nadwymiarowej wielkości będzie sprawnie pracował przez wiele lat.

Co najważniejsze, opryskiwacz został wyposażony w obiegowy układ cieczowy! To co dostępne jest w najdroższych opryskiwaczach na rynku, mamy w zasięgu naszych możliwości i zrobiliśmy to! Mycie opryskiwacza po wykonaniu oprysku jest niezwykle łatwe. Wystarczy otworzyć zawór poborowy czystej wody i włączyć pompę na 3 minuty. Zawartość układu cieczowego znajdzie się w głównym zbiorniku opryskiwacza. Od nas zależy co z nią zrobimy, ale na pewno mieszanina związków chemicznych nie spowoduje kontaminacji kolejnej mieszaniny zbiornikowej.

Sercem układu sterowania jest wielofunkcyjny komputer sterujący HEXAGON Ti7. Urządzenie pracuje w oparciu o sygnał GPS L1. NA ekranie komputera widoczne są wszystkie niezbędne parametry wykonywanej pracy. Prędkość, położenie na polu, stan regulacji ciśnienia, optymalna prędkość, ilość cieczy w zbiorniku, stan pracy sekcji roboczych. 

HEXAGON Ti7 jest bardzo nowoczesnym, wielofunkcyjnym urządzeniem sterującym. Nadaje się znakomicie do obsługi opryskiwacza polowego, siewnika zbożowego, rozsiewacza do nawozów, a co najważniejsze – do prowadzenia automatycznego. Nasz Klient ma doskonałą bazę do rozbudowy systemów rolnictwa precyzyjnego w przyszłości. Ti7 posiada matrycę dotykową o znakomitej rozdzielczości, podobnie jak matrycę wyświetlacza. Równie szybki jest procesor urządzenia. Dzięki temu, obsługa Ti7 jest prosta i intuicyjna. Znakomita szybkość pracy Ti7 w połączeniu z szybkością pracy układu pneumatycznego daje doskonałe efekty. To trzeba zobaczyć na własne oczy!

Pompa cieczowa jaką zastosowaliśmy w omawianym opryskiwaczu to Annovi Reverberi 247LFP. To znakomita konstrukcja, zbudowana w radialnym układzie trzycylindrowym. Pompa posiada membrany o bardzo dużej średnicy i niezmiernie krótkim skoku. Z naszej praktyki wynika, że przy normalnej eksploatacji, pierwsza wymiana membran nastąpi nie prędzej jak za 5-7 lat. Tak, to jest możliwe!

Aby zapewnić pompie niewymuszony pobór cieczy zastosowaliśmy linię zasilającą o przekroju 60 mm i filtr ssawny o wydajności 800l/min, przy wkładzie filtracyjnym 50M (niebieskim). 

Podobnie jak linia zasilania, na linii tłocznej użyliśmy niestandardowego filtra liniowego marki ARAG. Jego sprawność wynosi 500-800l/min, podczas gdy standardowo montowane filtry liniowe mają sprawność zaledwie 200-280l/min. Po co takie przewymiarowanie? Użycie tak dużych filtrów pozwala na zmniejszenie oporów ssania-tłoczenia. W razie zapełnienia się wkładu filtrującego, operator ma znacznie więcej czasu na podjęcie reakcji, bez niszczących skutków dla pompy cieczowej. W połączeniu z zastosowaniem pompy przewidzianej jako pompa niskoobsługowa, zapewni to wieloletnią eksploatację opryskiwacza, bez nieprzyjemnych kosztownych niespodzianek.

Sterowanie położeniem belki polowej, jej rozkładaniem i składaniem, odbywa się za pomocą układu hydraulicznego, umieszczonego w tylnej części opryskiwacza.

Obsługa rozwadniacza, mycia zbiornika i mieszadeł jest uproszczona, poprzez skupienie zaworów sterujących w jednym bloku zaworów, umieszczonych w wygodnym miejscu – obok rozwadniacza.

Dane techniczne opryskiwacza JAST Pneumatic
Szerokość robocza 21 m
Pojemność zbiornika głównego 2800l
Pojemność zbiornika na czystą wodę 80l
Ilość sekcji roboczych 13
Rozstaw dysz 50 cm
Podział sekcji 1-2-2-3-4-6-6-6-4-3-2-2-1
Układ sterowania sekcjami Pneumatyczny
Komputer sterujący HEXAGON Ti7
Pompa cieczowa Annovi Reverberi 247LFP
Filtr ssawny – wydajność maksymalna 800l/min
Filtr liniowy – wydajność maksymalna 800l/min