Nowatorski Pelikan Max 3600

W minioną sobotę, 25 sierpnia br. zakończyliśmy wdrażanie do eksploatacji opryskiwacz Bury Pelikan Max 3600. Nabywcą maszyny są Panowie Tomasz i Andrzej Panfilowie.

Opryskiwacz Pelikan Max 3600 jest kolejną maszyną wprowadzoną do pracy na naszym terenie. Jest on wyposażony w belkę polową o szerokości roboczej 21 m, zawieszoną na długim równoległoboku i amortyzowaną poduszkami pneumatycznymi. Maszyna wyposażona jest w pompę AR 180 TWIN o łącznej wydajności 360 l/min, integralny układ hydrauliczny, nie wymagający używania hydrauliki ciągnika i elektryczny układ sterowania cieczą roboczą.
Nad układem sterująco-dozującym warto zatrzymać się na chwilę. System oparty jest o układ 13 zaworów sekcyjnych TeeJet 430, układ regulujący TeeJet i 9-cio sekcyjny zmodyfikowany sterownik Radion 8148, pracujący w trybie zautomatyzowanym z nawigatorem TeeJet Matrix Pro 840 GS. Istotą rozwiązania jest to, że komputer oprysku obsługuje grupy sekcji. Dopiero w trybie automatycznym sterowanie pojedynczymi sekcjami wykonuje nawigator Matrix Pro 840 GS.
Rozwiązanie to ma wiele zalet. Pozwala na stworzenie na bazie typowych zaworów sekcyjnych możliwie krótkich sekcji, oraz nie zmusza operatora do nadmiernego skupiania uwagi na obsłudze sekcji, jeśli opryskiwacz pracuje bez trybu pełnej automatyki. Układ belki na omawianej maszynie wygląda następująco – 1-2-3-4-4-5-4-5-4-4-3-2-1.  Taki rozkład pozwala uzyskać maksymalną dokładność oraz minimalne nakładki stosunkowo najmniejszym kosztem inwestycyjnym, a co najważniejsze nie komplikuje konstrukcji opryskiwacza. Opisywany układ jest pierwszym tego typu systemem TeeJet zamontowanym w Polsce.

Z pozostałych ciekawych rozwiązań warto wymienić fabrycznie montowane oświetlenie robocze belki polowej, zabudowany panelami wykonanymi ze stali nierdzewnej spód opryskiwacza, oraz zdwojony – hydrauliczno-pneumatyczny układ hamulcowy. Montaż opryskiwacza wykonano z użyciem śrub, podkładek i nakrętek ze stali nierdzewnej i również nierdzewnych nitonakrętek w miejscach gdzie nie jest możliwe stosowanie standardowych nakrętek.
Maszyna wyposażona jest w układ szybkiego tankowania.

Aby skutecznie chronić swoje uprawy Pan Tomasz wybrał dysze Tee Jet AIC 110-03VK, TTJ60-11003 VP i XR 110 03 VK. Tak uzbrojona belka jest wzorcowo przystosowana do zwalczania szkodników dyszami XR, pracy w wysokim łanie dyszami TTJ60 i wykonywania pozostałych zabiegów jesienią i wczesną wiosną dyszami AIC 110. Zainstalowane dysze pozwalają na uzyskanie kropli drobnych i bardzo drobnych dyszami XR, kropli średnich i drobnych dyszami TTJ 60 oraz kropli średniej do grubej dyszami AIC 110. Te ostatnie mają o tyle duże znaczenie, że będą używane w okresie nasilonych wiatrów, gdzie kontrola znoszenia cieczy roboczej a co za tym idzie ograniczanie strat jest szczególnie ważne.

Pelikan Max 3600